Ekspozycja
W pierwszej sali przedstawiona została geneza nazwy miasta oraz są zaprezentowane dwa najstarsze miejsca w Serocku – tysiącletnie grodzisko i pięćsetletni kościół. W drugim pomieszczeniu zwraca uwagę oś czasu na której zostały umieszczone najważniejsze wydarzenia w historii miejscowości – od pierwszej wzmianki (1065) aż do współczesności. Ta część wystawy poświęcona jest też licznej przed II wojną światową społeczności żydowskiej oraz ludziom zasłużonym dla miasta. Na wystawie sporo uwagi poświęcono także zawodom uprawianym przez serocczan – głównie rybakom i flisakom.
Na planszach umieszczonych w korytarzu prowadzącym do trzeciej sali umieszczono dzieje twierdzy, którą cesarz Napoleon Bonaparte polecił zbudować w Serocku. Następna sala została poświęcona dziejom miasta i gminy w okresie I i II wojny światowej oraz Bitwy Warszawskiej 1920 r. Można tam też znaleźć informacje o ciekawych miejscowościach niedaleko Serocka – o Jadwisinie, Zegrzynku i Zegrzu. Ostatnie pomieszczenie Izby ma charakter recepcyjny ale można tam obejrzeć pamiątkowe medale i statuetki oraz kącik poświęcony patronowi miasta – świętemu Wojciechowi.
Eksponaty
Za najcenniejsze eksponaty należy uznać medalion i pieczęć ostatniego przed II wojną światową wójta gminy Zegrze. Te niezwykłe pamiątki trafiły do nas od rodziny Jakubowskich. Tuż obok medalionu i pieczęci znajduje się przedwojenny hełm strażacki – wspaniała pamiątka związana z serocką Ochotniczą Strażą Pożarną. Eksponatem przyciągającym wzrok jest też kotwica z berlinki, XIX-wiecznej łodzi towarowej używanej przez serockich flisaków.
Znaczną część wystawy stanowią militaria. Przez Serock przetoczyło się wiele wojen i powstań, stąd liczne są pamiątki związane z walkami takie jak: łuski, kule do armat i pistoletów skałkowych, odznaki czy guziki mundurowe. Liczne są też monety gubione przez mieszkańców, czy też żołnierzy różnych armii: grosze, szelągi, kopiejki i fenigi.