decoration

TALENT JAKO KAPITAŁ CENNIEJSZY OD ZŁOTA

W zgiełku codzienności, skacząc od jednego zadania do kolejnego projektu, najczęściej nie mamy czasu aby zatrzymać się i zastanowić nad swoim potencjałem. A jak twierdzą eksperci, talent ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju zawodowego. Dlatego rozpoczynamy cykl artykułów pod nazwą TALENTOWSKAZ, w którym będziemy chcieli połączyć przyjemne z pożytecznym.

W cyklu pod nazwą TALENTOWSKAZ, będziemy chcieli rozmawiać o tym, jak drodzy mieszkańcy odkrywaliście swoje talenty, jak je szlifowaliście i w jaki sposób pomogły Wam one osiągnąć wyznaczone cele. Ostatnio jeden z naszych mieszkańców powiedział na spotkaniu w luźnej rozmowie: „Wie Pan co? Robię wszystko co potrafię najlepiej, ale nie planuję zostać najbogatszym człowiekiem na cmentarzu. Chciałbym mieć jeszcze czas na prawdziwe życie.” Dość mocne słowa, ale jakże prawdziwe. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi cierpi na wypalenie zawodowe, ulega licznym nałogom czy wpada w depresję.
Co sprawia, że jedni są pełni energii do działania, a inni narzekają na jej brak? Z przeprowadzonych obserwacji i badań wynika, że to ukryty w każdym z nas talent jest istotnym czynnikiem mającym wpływ na szczęśliwei wartościowe życie. To właśnie on pobudza nasz entuzjazm i zaangażowanie. Czym jest talent? Talent zgodnie ze słownikiem języka polskiego to „wybitne uzdolnienie do czegoś”. Z kolei według systemu Dynamiki Talentów, opracowanego przez Rogera Hamiltona, talent jest to sposób myślenia i działania, jest to sposób podejmowania decyzji, podejścia do ryzyka, do finansów: w sensie sposobu zarabiania oraz wydawania pieniędzy, ich oszczędzania i zarządzania, talent odnosi się też do wartości jakie są dla człowieka niezwykle istotne. Niezależnie od tego, jak potraktujemy talent, stanowi on cenny kapitał, który można wykorzystać do realizacji marzeń i osiągania wyznaczonych celów.

Liczymy na Waszą otwartość i chęć podzielenia się z innymi mieszkańcami w tym temacie! Czekamy na Wasze historie: talentowskaz@dzieci-dzieciom.pl

Jednocześnie jesteśmy niezmiernie wdzięczni Fundacji Dzieci-Dzieciom (www.dzieci-dzieciom.pl) za możliwość udziału w Ogólnopolskim Programie Talentowskaz w ramach którego, dzieci
i młodzież z naszych dwóch Szkół Podstawowych mogły już wziąć udział w warsztatach stacjonarnych Talentowskaz.
Program został objęty Patronatem Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
(Dokument w załączeniu).

O Fundacji   Dzieci-Dzieciom

Misją Fundacji Dzieci-Dzieciom jest odkrywanie, rozwijanie i kształtowanie talentów wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Uważamy, że to my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za pobudzanie kreatywności wśród najmłodszych. Wzmacnianie ich wiary w siebie, a przede wszystkim tworzenie im nowych twórczych okoliczności,
w drodze do odkrywania ich indywidualnych Talentów!

Wierzymy głęboko, że taki wcześnie odkryty dziecięcy Talent, pielęgnowany i wzmacniany wiarą dorosłych, może stać się odpowiedzią na nowe, lepsze czasy dla nas wszystkich.

Fundacja Dzieci-Dzieciom jest fundacją znaną, o ugruntowanej pozycji, która została powołana w 2012 roku, a od 2015 r. posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.

Więcej informacji o fundacji na oficjalnej stronie www.dzieci-dzieciom.pl oraz mediach społecznościowych Facebook: Dzieci-Dzieciom jak również w jednym z materiałów filmowych przygotowanych przez TVP w programie pt. „Pożyteczni” odc. 193; informacje o Fundacji Dzieci-Dzieciom od 15 min 15 sek: POZYTECZNI odc 193 i Fundacja Dzieci-Dzieciom.

Autorski program TALENTOWSKAZ

Talentowskaz, autorski program realizowany przez Rafała Opalińskiego, Prezesa Fundacji Dzieci-Dzieciom, to misja odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. Skupiając się na dzieciach i młodzieży, ich rodzinach, nauczycielach i organizacjach społecznie odpowiedzialnych, projekt ten dąży do kształtowania świadomości społecznej wokół idei talentu jako siły napędowej zmiany.

W ramach programu, omawiane są kluczowe etapy rozwijania umiejętności, niezbędnych do zrozumienia
i pielęgnacji własnego talentu. Takie podejście, wsparte obserwacjami i badaniami udowadnia, że rozwój talentu wymaga więcej niż tylko ciężkiej pracy i determinacji. Wymaga świadomości i zestawu umiejętności, które razem tworzą podstawę dla każdego, kto dąży do bycia lepszym uczniem, rodzicem - człowiekiem.

Talentowskaz, to wskazówka, która ma pomóc młodemu człowiekowi przejść przez trudny okres dorastania i kształtowania jego postawy. To kierunkowskaz, który w trudnych sytuacjach pozwala korygować niewłaściwe zachowania i skupia się na budowaniu pozytywnych relacji w społeczeństwie.

Przez warsztaty, spotkania i działania edukacyjne, przekazujemy narzędzia, wiedzę, a przede wszystkim dajemy wskazówki, które pomagają kształtować kompetencje osobowościowe oraz zdolności interpersonalne niezbędne do funkcjonowania młodych ludzi wśród rówieśników bez pomocy środków psychoaktywnych.

W ramach projektu odbędą się warsztaty rozwijające umiejętności w zakresie kompetencji społecznych. Celem projektu jest stworzenie możliwości rozwoju umiejętności i talentów wśród młodzieży. Poprzez projekt Talentowskaz, chcemy aktywizować młodych ludzi, którzy stają się coraz bardziej zamknięci
w swoim świecie. Badania odnotowują wzrost nasilenia stanów depresyjnych, dlatego poprzez organizowane warsztaty, chcemy również zapewnić możliwość kontaktu z drugim człowiekiem. Aktywne działania dla umysłu, które proponujemy w ramach warsztatów, niosą za sobą wiele korzyści profilaktycznych m.in. kształtowane są poprawne postawy społeczne, spędzanie czasu wolnego
w trzeźwości, integracja społeczna, promocja zdrowia.

Prowadzący

Rafał Opaliński – Socjolog, mentor, trener i mówca motywacyjny. Specjalista w obszarze edukacji oraz nowoczesnych form komunikacji międzypokoleniowej. Akredytowany doradca (CSR) i konsultant PARP, wykładowca dla dzieci i młodzieży pracujący m.in. dla Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Biura Rzecznika Praw Dziecka oraz wielu innych organizacji publicznych. W swojej karierze zawodowej miał okazję pracować jako: pracownik etatowy, przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą, Prezes Zarządu Spółki z o.o., Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Spółki Akcyjnej, Prezes i współzałożyciel Fundacji Dzieci-Dzieciom.

Od ponad 15 lat dzieli się pasją i głębokim doświadczeniem w obszarze talentu ludzkiego w tym poprzez autorski program „TALENTOWSKAZ”.

Uzasadnienie.

W obecnych czasach, gdzie na rozwój społeczny młodzieży negatywnie wpłynęła izolacja spowodowana pandemią covid 19, która pogłębiła narastający problem uzależnienia od świata wirtualnego, w tym mediów społecznościowych, gier komputerowych oraz relacji online. Warto odbudować i pokazać wartości jakie niesie wolontariat oraz funkcjonowanie w różnych grupach społecznych w życiu realnym. W kontakcie z drugim człowiekiem młodzież może rozwinąć poprawnie swoje kompetencje, wzmocnić swój potencjał, nabrać pewności siebie i zbudować swoją wartość. Współczesny cyfrowy świat mimo korzystnych aspektów, posiada również negatywne strony, które ograniczają możliwości rozwoju młodzieży, pogłębia wewnętrzną pustkę i wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne. Na ten temat powstało wiele opracowań naukowych, które potwierdzają negatywny wpływ uzależnienia dzieci i młodzieży od funkcjonowania w świecie wirtualnym. Młodzież, aby zapełnić powstałą pustkę, zniwelować brak akceptacji, nabrać pewności siebie czy zaimponować środowiskom rówieśniczym, często wybiera najłatwiejszą drogę, którą jest alkohol bądź narkotyki. Wejście w używki potęguje brak uczestnictwa młodzieży w różnych grupach rówieśniczych, coraz mniejsza aktywność sportowa, społeczną czy artystyczną.   Młody człowiek potrzebuje środowiska do wzmocnienia swojego potencjału, rozwoju talentu oraz prawidłowego rozwoju społecznego.   W obecnych czasach potrzebny jest drogowskaz, który wskaże kierunki i możliwości rozwoju młodego człowieka. Takim kierunkowskazem są warsztaty TALENTOWSKAZ.  

Obecnie, w edukacji pedagogicznej, funkcjonuje określenie młodych ludzi jako: „Płatki śniegu”, które symbolizuje młodych ludzi wchodzących w dorosłość, przekonanych o swojej wyjątkowości i mających olbrzymie oczekiwania wobec życia. A jednocześnie nadmiernie wrażliwych, nieodpornych na przeciwności losu i krytykę oraz mało samodzielnych.

TALENTOWSKAZ, potrafi wzmocnić i zbudować młodego człowieka na nowo, może wskazać perspektywę rozwoju i być podporą w trudnych sytuacjach z jakimi zmaga się współczesny młody człowiek wchodzący w dorosłość.

Wspierając talenty i rozbudzając pasję u młodych ludzi z pewnością wzmocnimy ich charakter, pewność siebie i określimy cel, który będzie kreował działanie i pozytywnie wpływał na rozwój młodego człowieka. Analizując liczne badania naukowe w dziedzinie rozwoju młodego człowieka, jako twórcy programu TALENTOWSKAZ, jesteśmy przekonani, że wprowadzając cel, budując pewność siebie i pokazując różne trudności z którymi mierzy się młodzież, jesteśmy w stanie zbudować u uczestników szkolenia silną postawę skierowaną na rozwój a nie destrukcję. Młodzież biorąca udział w szkoleniu, otrzyma silne wsparcie w najtrudniejszym momencie, jakim jest wejście w dorosłość. To właśnie brak wsparcia młodzieży w tym trudnym okresie dorastania, jest powodem wejścia w świat wielu uzależnień w tym używek takich jak alkohol, dopalacze czy narkotyki.

Tym samym warsztaty TALENTOWSKAZ w pełni wpisują się w cel szczegółowy - Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii – tj. „Wskazywanie dzieciom i młodzieży wartości zdrowotnych oraz podnoszenie świadomości w zakresie przyczyn i skutków używania alkoholu, substancji psychoaktywnych oraz zachowań kompulsywnych”, poprzez wskazanie (Talentowskaz) jako przykład a nie nakazanie – jako wykład, młodym ludziom właściwej drogi do odkrycia swojego talentu.

Przeprowadzone warsztaty będą kształtowały kompetencje osobowościowe oraz zdolności interpersonalne niezbędne do funkcjonowania młodych ludzi wśród rówieśników bez pomocy środków psychoaktywnych.

Narzędzia i metody wypracowane przez Fundację Dzieci-Dzieciom są odpowiedzią na pytanie, jak odkryć i maksymalnie wykorzystać swój talent. Poprzez odkryty (odkurzony) talent, można znaleźć ukojenie
w bólu czy drogę do wyjścia z tej trudnej sytuacji, w której dana osoba się znalazła pośrednio lub bezpośrednio (samotność, alkohol, narkotyki itp.).


Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym ukazującym kampanię społeczną na rzecz utalentowanej społeczności Miasta i Gminy Serock: Talentowskaz - Kampania społeczna.
Kampania odbywa się pod Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Serock.
Partnerem społecznym jest Fundacja Dzieci-Dzieciom.
Partnerami odpowiedzialnymi społecznie są Hotel Windsor **** Jachranka oraz Malinowski & Partners (właściciel marki P&M GROUP).


Z wyrazami szacunku

Rafał Opaliński
Prezes Fundacji Dzieci-Dzieciom

Bądź na bieżąco!

Odkryj Serock z naszą aplikacją mobilną! Znajdź najbliższe wydarzenia, atrakcje i ważne informacje. Pobierz teraz i zanurz się w pełnym możliwości życiu miejskim!