decoration

Inspiracje Wolności - projekt w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2022

Inspiracje Wolności - projekt w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2022

W dniach 09.05 - 25.11.2022 roku Centrum Kultury i Czytelnictwa realizowało projekt pod nazwą "Inspiracje Wolności" w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2022, prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celami projektu było:

  • Wzmocnienie funkcji Biblioteki w Serocku jako ośrodka animującego kulturę, a tym samym zwiększenie świadomości znaczenia biblioteki   i jej funkcji w krzewieniu tożsamości narodowej oraz odpowiadaniu na ciekawość i potrzeby czytelnicze mieszkańców w różnym wieku;
  • Wzmocnienie funkcji Biblioteki w Serocku jako miejsca aktywizującego różnorodne społeczności lokalne poprzez zaangażowanie do   udziału w działaniach projektowych osób z różnych grup wiekowych uczestniczących wspólnie w prowadzonych działaniach, tworząc   tym samym więzi międzypokoleniowe;
  • Wzmocnienie potencjału Biblioteki w Serocku jako miejsca kreującego wspólnotę lokalną, poprzez nawiązanie współpracy z działającymi   lokalnie instytucjami i organizacjami.

 

W ramach projektu zrealizowano nastepujące aktywności:

I) Komponent historyczny - złożony z cyklu czterech spotkań z żywą historią w formule warsztatowej, został przeprowadzony przez   doktora Mirosława Pakułę. Głównym motywem wspólnym wszystkich spotkań były wartości, idee, postawy oraz nastroje polaków,   składające się na inspirację dążenia do niepodległości w okresie od 1794 do 1918 roku. Jednym z kluczowych elementów była postać   Józefa Wybickiego.


Tematy spotkań:
Spotkanie 1. NIEPOKORNOŚĆ W GENACH - Postawy Polaków w czasie walk o niepodległość w latach 1794-1918;
Spotkanie 2. WALECZNOŚĆ W SERCACH - Zrywy niepodległościowe w latach 1794-1918;
Spotkanie 3. WOLNOŚĆ W DUSZACH - Twórczość artystyczna jako nośnik idei niepodległościowej;
Spotkanie 4. O NIEPODLEGŁOŚĆ NA ZIEMI SEROCKIEJ - Wydarzenia związane z walkami o wolność w okolicach Serocka w latach 1794- 1918.
Warsztaty zawierały w sobie popularne metody wchodzenia w interakcję między uczestnikami w edukacji nieformalnej: elementy
dyskusji, dialogu, zagadek, quizów i odgrywania ról.

II) Komponent literacko-muzyczny - złożony z dwóch spotkań około-literackich oraz dwóch koncertów. Przeprowadzone działania   obejmują:

  • Spotkanie poświęcone inspiracji wolności płynącej z XIX-wiecznej poezji polskiej. Podczas spotkania przedstawione zostały wybrane   utwory poetyckie Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida oraz Adama Asnyka w osnowie percepcji wolności   wyłaniającej się z wybranych utworów, w kontekście zarówno wolności osobistej, jak i wolności i suwerenności całego narodu.
  • Spotkanie zatytułowane "Europejczycy bohaterom powstania listopadowego", poświęcone literackim obrazom inspiracji wolności jaką   polskie dążenia niepodległościowe nadały literaturze europejskiej. Podczas spotkania Olgierd Łukaszewicz przedstawił rys historyczny i   literacki wspomnianego zjawiska, ilustrując go bogato słowem, obrazem i muzyką.
  • Dwa koncerty w ramach cyklu Fontanna Muzyki - serii koncertów na serockim rynku o charakterze otwartym. W ramach projektu   zrealizowaliśmy dwa koncerty (7 sierpnia i 28 sierpnia):wystąpił Kwartet puzonowy oraz kwartet smyczkowy .

III) Komponent plastyczny - złożony z czterech rodzinnych warsztatów eksplorujących techniki i metody wyrażania potrzeby wolności   poprzez mniej oczywiste plastyczne formy ekspresji. Warsztaty przeprowadziła Paulina Nowaczyk-Pisarska. Wśród czterech   zaplanowanych tematów warsztatów znalazły się:

  • Znaki i symbole wolności - warsztaty eksplorujące metody abstrakcyjnego wyobrażenia wolności w formie piktogramów, znaków i   symboli, zarówno dwuwymiarowych, jak i trójwymiarowych. Do realizacji wykorzystano materiały do recyklingu.
  • Wolność w przestrzeni miejskiej - warsztaty malarskie eksplorujące techniki wykonania muralu, przejawu potrzeby ekspresji wolności w przestrzeni miejskiej.
  • Malowane światłem. Cień wolności - Warsztaty poświęcone tworzeniu “rzeźby z cienia”. Technika polegała na zastosowaniu materiałów   odnawialnych i śmieci do stworzenia nieoczywistej rzeźby, która oświetlona z właściwej perspektywy rzuca cień ujawniający prawdziwy   sens dzieła.
  • Malowane światłem. Światło wolności - Warsztaty poświęcone tworzeniu obrazów podejmujących temat wolności z zastosowaniem   techniki malowania na folii.

Podsumowaniem projektu było wydarzenie łączące w sobie wszystkie trzy komponenty tematyczne projektu. Wydarzenie miało miejsce   11 listopada 2022 roku i towarzyszyło obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Podczas przygotowanego wieczoru artystycznego:

- Wystawione zostały prace stworzone podczas warsztatów plastycznych;
- Odbył się koncert utworów patriotycznych oraz poświęconych tematyce wolności, zagranych przez uczestników zajęć sekcji   muzycznych Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku;
- Wystąpił zespół wokalny "Kantyczki" złożony z uczestników zajęć wokalnych Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, wykonując   utwory patriotyczne oraz poświęcone tematyce niepodległości;
- Wystąpił "Teatr Oni" Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, prezentując dwie etiudy teatralne poświęcone tematyce wolności.

 

Galeria na Fb TUTAJ

 

 

Bądź na bieżąco!

Odkryj Serock z naszą aplikacją mobilną! Znajdź najbliższe wydarzenia, atrakcje i ważne informacje. Pobierz teraz i zanurz się w pełnym możliwości życiu miejskim!