Kto może skorzystać z pomocy w formie usług sąsiedzkich?
Z usług sąsiedzkich może skorzystać osoba samotna, która z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności wymaga wsparcia innych osób.
Za osobę samotną uznaje się osobę, która:
- samotnie prowadzi gospodarstwo domowe,
- nie znajduje się w związku małżeńskim,
- nie posiada zstępnych ani wstępnych, czyli dzieci, wnuków, rodziców, dziadków.
Kto będzie mógł świadczyć usługi sąsiedzkie i co obejmują usługi sąsiedzkie?
Usługi sąsiedzkie będą mogły świadczyć osoby blisko zamieszkujące osób objętych usługami sąsiedzkimi i wskazane przez te osoby. Usługi sąsiedzkie mogą być świadczone siedem dni w tygodniu, w wymiarze nie większym niż 2 godziny dziennie i nie większym niż 40 godzin miesięcznie.
W ramach usług sąsiedzkich może być świadczona pomoc w następującym zakresie:
- pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych,
- prosta podstawowa opieka higieniczno-pielęgnacyjna – czynności podstawowe, które nie wymagają specjalistycznego przygotowania,
- w miarę potrzeb oraz możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Ile wynosi wynagrodzenie dla osób świadczących usługi sąsiedzkie i kto będzie je wypłacał?
Cena jednej godziny usług sąsiedzkich wynosi 2% najniższej emerytury, t.j. 35,62 zł brutto.
Wynagrodzenie dla wykonawcy usług sąsiedzkich będzie wypłacane w okresach miesięcznych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Serocku.
Czy osoba objęta usługami sąsiedzkimi zobowiązana jest do odpłatności za te usługi i w jakiej wysokości?
Osoba objęta pomocą w formie usług sąsiedzkich, a której miesięczny dochód przekracza kwotę kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej (obecnie 776 zł) jest zobowiązana do ponoszenia odpłatności za usługi sąsiedzkie.
Wskaźniki odpłatności za usługi sąsiedzkie jak również szczegółowe warunki ich przyznawania zostały ustalone w uchwale Nr 846/LXVIII/2024 Rady miejskiej w Serocku z dnia 31 stycznia 2024 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania oraz odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania oraz szczegółowych warunków przyznawania usług sąsiedzkich, wymiaru i zakresu usług sąsiedzkich oraz sposobu rozliczania wykonywania takich usług.
Uchwała jest dostępna tutaj:
Usługi opiekuńcze i usługi sąsiedzkie