Willa przy ulicy Wyzwolenia nr 31 w Serocku powstała w dwudziestoleciu międzywojennymi przez wiele lat służyła jako miejsce w którym udzielano ludziom pomocy– i medycznej, i społecznej.
Obiekt wybudował lekarz Konrad Bock przybyły z Nasielska do Serocka w 1921 r. Oprócz prowadzenia praktyki lekarskiej aktywnie udzielał się społecznie. Jego synowie walczyli w czasie II wojny światowej. Ryszard był absolwentem Szkoły Podchorążych Rezerwy Łączności w Zegrzu. W stopniu porucznika rezerwy trafił do niewoli sowieckiej i został zamordowany w Charkowie w 1940 r. Drugi syn, Lubomir, był lotnikiem w Wielkiej Brytanii i zginął w czasie lotu bojowego. Doktor Bock, mimo korzeni niemieckich, odmówił podpisania volkslisty. Został aresztowany i był więziony na Pawiaku. Rozstrzelano go 31 grudnia 1943 r.
Piętrowa willa została zbudowana w 1931 r. o czym świadczy tabliczka wmurowana w ścianę budynku. W czasie okupacji zajmowali ją Niemcy. W czasie walk rosyjsko-niemieckich we wrześniu i październiku 1944 r. obiekt został tylko częściowo uszkodzony. Stan willi pozwalał, po wykonaniu niewielkiego remontu, na wykorzystanie jej na cele publiczne. Z wdową po lekarzu, Janiną Bock, uzgodniono warunki dzierżawy i początkowo w trzech izbach utworzono ośrodek zdrowia (1947). W latach 50. w budynku działała powiatowa izba porodowa.
Po wybudowaniu nowej siedziby ośrodka zdrowia w latach 60. w budynku odbywały się zajęcia szkolne. Później obiekt przejęło Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. W latach 1969-1986 prowadziło tu Dom Dziecka. Potem, przez trzy lata, budynek stał pusty do czasu aż powstało w nim ognisko wychowawcze a następnie ośrodek opiekuńczo-wychowawczy. W latach 90. na terenie ogrodu przy budynku wybudowano domki letniskowe dla młodzieży z ognisk wychowawczych. Ze względu na rosnące potrzeby ośrodka w roku 2001 do willi dobudowano pawilon.
CIEKAWOSTKA
Generał i minister leczył serocczan
W latach 1953-1955 kierownikiem ośrodka zdrowia mieszczącym się w wilii Bocka był emerytowany generał służby sanitarnej WP Stefan Hubicki. W latach 1930-1934 był Ministrem Pracy i Opieki Społecznej w kilku rządach. Od 2011 r. imię generała nosi Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.