Dzierżoniów leży w województwie dolnośląskim u stóp atrakcyjnych krajobrazowo i turystycznie Gór Sowich. Cechują się one bogactwem minerałów, unikatowymi elementami fauny i flory oraz nierozwikłanymi tajemnicami podziemi z czasów II wojny światowej. Na północ od miasta wznosi się Góra Ślęża (zwana śląskim Olimpem) będąca w przeszłości miejscem obrzędów religijnych wielu kultur.
Początki grodu to XIII wiek, a znajdują się tu pamiątki po okresie panowania Piastów, władców czeskich, rodu Habsburgów czy wreszcie narodów niemieckiego i polskiego. Pierwsze ślady pisane o Dzierżoniowie pojawiają się na kartach dokumentów z lat 50-tych XIIIw. Wtedy między innymi wzmiankowany jest kościół św. Jerzego. Do końca XIII stulecia miasto urasta do rangi centrum gospodarczo-administracyjnego dla całej okolicy.
W dziedzinie gospodarki w mieście rozwija się przemysł włókienniczy i elektromechaniczny, a Zakłady Radiowe „Diora” słyną ze swoich wyrobów, zarówno w kraju jak i za granicą. Miasto to także pięknie oświetlone ulice, osiedla, parki i skwery. W 1999 roku Dzierżoniów znalazł się na trzeciej pozycji wśród najlepiej oświetlonych gmin w Polsce.
Patronami miasta są Św. Jerzy i Jan Dzierżon.