decoration

Barbarkowe warsztaty

Historia
10 lipca 2018 11:15

Jeśli zapytać uczestników warsztatów rzemieślniczych, co zachęca ich do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu, to padają odpowiedzi najróżniejsze. Jedni  przybywają do Serocka, aby obejrzeć pokazy walk rycerskich i podejrzeć wojów w średniowiecznym obozowisku. Inni – aby u stóp średniowiecznego grodu zatrzymać się i odpocząć przy dźwiękach dawnej muzyki, dając porwać się temu, co dzieje się wokół. Jeszcze inni z całą rodziną odwiedzają lokalnych rękodzielników i pod ich okiem własnoręcznie wykonują różnego rodzaju „cudeńka”. Wszyscy oni zgodnie podkreślają, że daleko szukać takiej atmosfery, jaka towarzyszy organizowanym w Serocku warsztatom „To Barbarki robota”.

Symboliczny powrót do średniowiecza
8 lipca u stóp średniowiecznego serockiego grodziska spotkaliśmy się po raz siódmy. Dawni wojowie zaprosili uczestników do swojego obozowiska, które w tym roku rozbili nad samą Narwią. Oprócz podziwiania zbrojowni rycerskiej, śmiałkowie mogli tutaj zmierzyć się w turnieju łuczniczym, wybić monetę pod okiem najprawdziwszego mincerza, obejrzeć pokazy przygotowane przez sokolnika, czy podejrzeć jak białogłowy przygotowują dla swoich mężów strawę. Tutaj również rozgrywały się (nie)krwawe walki dzielnych rycerzy, którzy chyba największe boje toczyli tego dnia z wysoką temperaturą. Woj Hubert z zapałem przedstawiał rycerzy z dawnych czasów i opowiadał o ich pochodzeniu, czy walkach w jakich brali udział na okolicznym terenie oraz prezentował elementy ubioru i wyposażenia.

Robota nie tylko Barbarki
Wzdłuż Bulwaru Nadnarwiańskiego, jak co roku, rozstawiły się stoiska, w których można było wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach rękodzielniczych. Ku uciesze prowadzących, dzieci zapraszały tutaj również swoich rodziców i razem wykonywali urokliwe przedmioty: biżuterię, własnoręcznie malowane kubeczki, czy kafelki, zdobione słoiczki, wyszywane filcowe dekoracje, malowane szkiełka, kwietne wianki, gliniane ozdoby, krepinowe kwiatki, czy lalki „motanki” z sianka. Najmłodsi chętnie brali udział w przejażdżkach urokliwym kucykiem.
Jak co roku nie zabrakło również pokazów wikliniarskich, pszczelarskich, siankowych. Odbyły się również: pokaz ubijania masła, degustację serów kozich oraz prezentacja naturalnych kosmetyków z Maroka. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć również swojskiego jadła, przygotowanego przez panie z gminnych kół gospodyń wiejskich. Pyszny chleb na zakwasie, ze smalcem i ogórkami znikał z talerzy raz po raz, podobnie jak słodkie wypieki, lemoniada czy domowe kompoty. Krokiety, paszteciki, czy drożdżowe pierogi - najpyszniejsze na świecie, jak podkreślali smakosze - rozeszły się w ciągu zaledwie chwili.  

Z pokłonem dla mężów, dziatw i białogłów
Jak zawsze zaprosiliśmy Państwa również do stoiska promocyjnego Urzędu, gdzie można było wziąć udział w różnego rodzaju zabawach i wylosować serocki upominek. Opodal mincerz wybijał dla uczestników serockiego dukata. Ci zaś, którzy wzięli udział w trzech wybranych warsztatach otrzymywali okolicznościowy podarek, którym w tym roku był drewniany tłuczek. Nazwa przedmiotu jest o tyle tajemnicza, że panowie niewprawieni w kulinarnych czynnościach podpytywali do czego ów przedmiot służy. Panie natomiast, jakby intuicyjnie, znajdowały mu zastosowanie pomocne nie tylko w kuchni – dla bezpieczeństwa jednak nie zdradzimy jakie.

Najserdeczniej dziękujemy Państwu za przybycie na niedzielne barbarkowe warsztaty. Bardzo cieszą nas Wasze miłe słowa i dobra zabawa. To dzięki Wam to przedsięwzięcie ma tak wyjątkowy klimat. Podkreślają to również uczestnicy grup rekonstrukcyjnych, którzy ze swoimi pokazami biorą udział w różnych imprezach w Polsce, zaś w Serocku czują się jak w domu – pełnym życzliwości i dobrej energii. Dziękujemy za Waszą obecność i zapraszamy do obejrzenia barbarkowych fotografii.  

Organizatorem warsztatów "To Barbarki robota" był Referat Komunikacji Społecznej UMiG w Serocku, pod opieką którego znajduje się Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku. Realizacja przedsięwzięcia nie byłaby jednak możliwa gdyby nie wsparcie Miejsko Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Fundacji Nova - Partnera Wiodącego Izby Pamięci oraz Stowarzyszenia Miłośników Skubianki - Partnera Kreatywnego Izby, do których kierujemy gorące podziękowania.

 

Bądź na bieżąco!

Odkryj Serock z naszą aplikacją mobilną! Znajdź najbliższe wydarzenia, atrakcje i ważne informacje. Pobierz teraz i zanurz się w pełnym możliwości życiu miejskim!