decoration

9 czerwca - Międzynarodowy Dzień Archiwów

Historia
9 czerwca 2024 13:48
Archiwiści to profesjonaliści, którzy gromadzą, organizują, opisują i udostępniają dokumenty informacyjne generowane przez różne instytucje publiczne i prywatne. Oprócz dokumentów papierowych, archiwiści zajmują się szerokim zakresem materiałów, w tym plikami cyfrowymi, fotografiami, mikrofilmami/mikrofiszami, mediami audiowizualnymi i oczywiście powiązanymi z nimi metadanymi. Archiwiści są również zaangażowani w działania informacyjne i angażują się w bezpośredni kontakt ze społeczeństwem, odpowiadając na ich pytania i prośby o dokumenty, a także organizując wystawy i inne wydarzenia.
 
ZNACZENIE ARCHIWÓW
Archiwa są świadkami naszej historii, pamięcią narodów i społeczeństw oraz dostarczają dowodów i wyjaśnień dla przeszłych działań. Zachowują nasze dziedzictwo po tym, jak wspomnienia wyblakną, dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej analizować, w jaki sposób obecne działania wpłyną na naszą przyszłość. Bez nich nie byłoby prawdziwego poczucia historii, a ten aspekt jest obecnie niezwykle istotny ze względu na rosnącą liczbę mediów i kanałów komunikacji.
 
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ARCHIWÓW
9 czerwca to Międzynarodowy Dzień Archiwów. Upamiętnia on dzień utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) w 1948 r. na spotkaniu archiwistów w Paryżu pod auspicjami UNESCO.
ICA jest międzynarodową organizacją pozarządową, której celem jest promowanie i wzmacnianie współpracy między archiwistami i instytucjami na całym świecie, ochrona archiwaliów oraz zapewnienie ich dostępności dla społeczeństwa. Zrzesza około 1400 członków w 199 krajach i terytoriach.
Międzynarodowy Dzień Archiwów pomaga ludziom zrozumieć, dlaczego ważne jest docenianie i wspieranie archiwów oraz zawodu archiwisty, a także zwiększa ich widoczność na całym świecie.
 
Na fotografiach przedstawiamy kilka materiałów archiwalnych związanych z Miastem i Gminą Serock.
1)  Falsyfikat mogileński z 1065 r. z pierwszą wzmianką o Serocku w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. 
2)  Pierwsza strona gazety „Z nad Narwi i z nad Bugu” z 1906 r. w zbiorach Polony (Biblioteki Narodowej). 
3)  Szkic walk niemiecko-rosyjskich z końca 1944 r. w rejonie między Pułtuskiem a Serockiem w Archiwum Państwowym w Warszawie Oddział w Pułtusku, sygn. 79/31/0/15/579. 

Galeria

Bądź na bieżąco!

Odkryj Serock z naszą aplikacją mobilną! Znajdź najbliższe wydarzenia, atrakcje i ważne informacje. Pobierz teraz i zanurz się w pełnym możliwości życiu miejskim!