4 czerwca 1989 r. odbyły się w Polsce, pierwsze od zakończenia II wojny światowej, częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu RP. Wyniki głosowania dały opozycji - Komitetowi Obywatelskiemu „Solidarność” wszystkie możliwe do uzyskania mandaty w Sejmie i 99 mandatów w Senacie. Niedługo później powołano pierwszy niekomunistyczny rząd z Tadeuszem Mazowieckiem jako premierem.
Przed wyborami 1989 r. powstawały lokalne Komitety Obywatelskie „Solidarność”. Taki też funkcjonował w Serocku a jego członkowie postawili sobie za cel obronę praw i interesów obywateli, szerzenie idei samorządności czy przygotowanie do wyborów.
Pierwsze zebranie serockiego komitetu odbyło się 10 maja 1989 r. w domu parafialnym. 35. lat później, 4 czerwca 2024 r., pod tym samym domem parafialnym odbyło się spotkanie członków i sympatyków Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Serocku.
W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni członkowie KO „Solidarność” Pan Witold Goluba, Pan Sławomir Jakubczak, Pan Stanisław Jaworski, Pan Marek Łazowski, Pan Jan Sierpiński, Pan Sylwester Sokolnicki i Pan Sławomir Wroniak, radni Rady Miejskiej w Serocku IX kadencji oraz mieszkańcy.
Zebranych gości przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Pan Artur Borkowski, który podziękował członkom KO za ich pracę i wkład w walkę o demokratyczną Polskę. Następnie głos zabrali Pan Sylwester Sokolnicki, wieloletni Burmistrz Miasta i Gminy Serock oraz Starosta Legionowski poprzedniej kadencji oraz Pan Sławomir Jakubczak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku w latach 1994-2002, którzy opowiedzieli o swoich przeżyciach i pracy w KO „Solidarność” w Serocku. Gościom podziękował także Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku, Pan Tomasz Pszczoła.
Na zakończenie spotkania Burmistrz Miasta i Gminy Serock wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Serocku wręczyli członkom serockiej „Solidarności” symboliczną pamiątkę – kartkę z kalendarza z dnia 4 czerwca 1989 r., z dnia wyborów.
Dziękujemy wszystkim za obecność.